Bugun...6 AY İÇERİSİNDE TEMELİ ATILACAK

Tarih: 07-01-2020 15:35:07 + -


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "(Türkiye'nin Otomobili) İlk hedef, 2020'nin birinci yarısında temel atma törenini yapıp fabrikanın inşaatına başlamak" dedi.


6 AY İÇERİSİNDE TEMELİ ATILACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları cevapladı.

"Türkiye'nin Otomobili"nde bundan sonraki yol haritası ve gelecek dönemde atılacak adımlara ilişkin detayları paylaşan Varank, bunun büyük heyecan uyandıran önemli bir proje olduğunu söyledi.

 "(Türkiye’nin Otomobili) Fabrika için ilk hedef Gemlik'te 2020'nin ilk yarısında temel atılıp inşaata başlanması" diyen Bakan Varank, ikinci öncelikli konunun da marka oluşturulması ve marka tanıtımı olduğunu belirtti. Varank’ın açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle:

"Vatandaşlarımızın Türkiye'nin Otomobili'ni destekleme oranı yüzde 97,6, satın almak isteyenlerin oranı yüzde 89,"

"(Türkiye'nin Otomobili) Tasarımlarla uyumlu, tescil edilebilecek marka için çalışmalar sürüyor, bu süreç sene içinde tamamlanacak."

"(Türkiye'nin Otomobili) Ön para ödenerek ön sipariş uygulaması daha başlamadı. Bu, marka lansmanı sonrası şirketin uygulayacağı metot olacak"

"Bilişim Vadimizin lansmanından sonra çeşitli alanlarda 32 firmadan başvuru alındı. Burada akıllı mobilite teknolojileri geliştirmek istiyoruz"

"İlgili bakanlıklarla otomobilin şarj altyapısının kurulması için yol haritası hazırlıyoruz. Araç pazara çıktığında bu altyapı hazır olacak."

"(Türkiye'nin Otomobili) 100-150 prototip üretme aşamasındayız. Bunlarla testler yapılacak. 2022 başında fabrika seri üretime başlar."

 "(Alım garantisi) Sadece TOGG için uyguluyoruz. 2035 yılına kadar 30 bin araç için, bunun dışında hiçbir firmaya garanti vermedik."

"Avrupa, Rusya, ABD'nin de aralarında olduğu bazı yerlerde Türkiye'nin Otomobili'nin tasarımları için tescil başvuruları yapıldı."

"Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenen toplam proje büyüklüğü 76 milyar lirayı buluyor."

"2019'da 137 milyar liralık 5 bin 691 proje için teşvik belgesi düzenledik. Bunlar tamamlandığında 210 binin üzerinde yeni istihdam bekliyoruz."

"Lider Araştırmacılar Programı'na başvuran 242 kişi arasından seçilen 98'i Türk, 29'u yabancı uyruklu 127 araştırmacıyı destekleyeceğiz."

"Bilişim Vadisi ile ilgili hedeflerimiz var. Vadide 'akıllı mobilite' geliştirecek bir kümelenmeyi oluşturmak istiyoruz. Lansmandan sonra 32 firmanın başvurusu oldu."

"Bilişim Vadisi'ne yeni nesil bir yazılım okulu kuracağız. Burası yeni nesil açık kaynak eğitimi verecek okullardan biri olacak."

"2023'e kadar en az 500 bin yazılımcı geliştirme hedefimiz var. Bu okulların bu hedefe faydası olacak."

"İzmir ile İstanbul arasında Gebze, Kocaeli ve Bursa gibi endüstri olan bölgeyi çok önemli bir konum haline getireceğiz."


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
  AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
 • GAZETE SAYFALARI
  GAZETE SAYFALARI
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
 2. GAZETE SAYFALARI
 3. Bebişler
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
  SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
 • KARATAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
  resim yok
 • Tehlike saçan motor sürücüleri
  Tehlike saçan motor sürücüleri
 • ESENLER RİZELİLER DERNEĞİ
  ESENLER RİZELİLER DERNEĞİ
 • AYNA
  AYNA
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 1. SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
 2. KARATAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
 3. Tehlike saçan motor sürücüleri
 4. ESENLER RİZELİLER DERNEĞİ
 5. AYNA
 6. Osman Zeki Öner
VİDEO GALERİ
YUKARI